Çilek Kurusu Faydaları

Taze olarak toplanan çilekler güneşte kurutularak çilek kurusu elde edilir. Bu sayede sadece yaz aylarında değil dört mevsim çilek tüketmek mümkün olur. Sağlıklı beslenmek isteyenler ve diyet yapanlar sıklıkla bu kuruyu tüketirler. Uygun koşullarda saklandığında uzun süre bozulmadığı için istenilen miktarda satın alınabilir. Piyasada farklı gramajlarda paketlenmiş şekilde satılmaktadır. 

Çilek Kurusu Tüketmenin Faydaları

Çilek kurusu düzenli tüketildiğinde vücudun işleyişine birçok faydası vardır. Bunlar;

  • Kurutulduktan sonra içeriğindeki lif oranı arttığından bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur.
  • Antioksidan gibi davranarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. 
  • Kan yapıcı özellik göstererek kanın kalitesini arttırır.
  • Dolaşım sisteminin temizlenmesine etki ederek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Kötü huylu kolesterolün düşmesini sağlar. 
  • Günlük olarak almanız gereken C vitamini ihtiyacınızın büyük bir bölümünü sağlar. Üstelik 1 porsiyon tüketimle!
  • Çilek ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olur. Ağız kokusu konusunda sıkıntı yaşıyorsanız ya da dişlerinizin beyazlamasını istiyorsanız çilek tüketebilirsiniz. 

Çilek Kurusu Nasıl Tüketilmeli?

Tüm faydaları düşünüldüğünde çilek kurusu satın almak son derece mantıklı olacaktır. Bu kuru meyveyi satın aldıktan sonra nasıl tüketeceğiniz konusunu merak ediyor olabilirsiniz. Diğer tüm meyve kuruları nasıl tüketiliyorsa çilek kurusunu da öyle tüketebilirsiniz. Ara öğünlerinizde yoğurdun içerisine karıştırarak, tatlı krizleriniz sırasında ve sağlıklı tarifleriniz içerisinde kullanabilirsiniz. İnsan sağlığına son derece zararlı olan şekeri hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız çilek kurusu iyi bir alternatiftir. Tüketim konusunda dikkat etmeniz gereken tek şey fazla yememek olmalıdır.  

Çilek Kurusu Nasıl Saklanır?

Meyveler kurutulduğunda içeriğindeki su oranı azalır. Bu sayede küf mantarı gibi zararlı mikroorganizmaların oluşumu engellenir. Çilek kurusunu kuru ve serin bir yerde saklamalısınız. Islak bir yerde sakladığınızda bakteriler çoğalacağından bozulma gözlenecektir.

 Kış aylarında dışarıda muhafaza edebilirsiniz ancak sıcaklıkların arttığı yaz aylarında buzdolabında saklamalısınız. Ancak bu aşamada ısı farkından dolayı nemlenme olmaması için direkt dolaba koymamalısınız. İçeriğinde boya bulundurmayan kese kâğıdı içerisine koyarak saklayabilirsiniz. Gazete kâğıdındaki boyalar çilek kurusuna geçebileceğinden gazeteye sararak saklamaktan ise kaçınmalısınız.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.