Çilek Kurusu Nedir? Kalorisi Nedir?

Tüketenler tarafından çok sevilen 1 kilogram çilek kurusu, yaklaşık olarak 12 kilogram yaş çileğin kurutulmasıyla elde edilir. Yaz mevsiminde toplanan taze çilekler %90 oranlarında su içeriğine sahiptir. Bu şekilde toplanan çileği kısa sürede tüketmek gerekir. Çünkü içerisindeki sudan dolayı çürüme gözlenecektir. Çileğin daha uzun süre muhafaza edebilmesi için güneş altında kurutulması gerekir. Yıkama sonrası çileklerin kuruması için büyük bir alana serilir. Güneş gören çilekler içerisindeki su zamanla buharlaşır. Bu sayede kurutma işlemi tamamlanmış olur. Daha sonra paketleme aşamasına geçilir ve satışa hazır hale getirilir. Çilek kurusu bir defa tükettiğinizde tadı damağınızda kalacak kadar lezzetli bir kurudur. Tatlı ve ekşi arasındaki tadıyla yiyenlerin beğenisini kazanmıştır.

Çilek Kurusu ve Tazesi Arasındaki Fark Nedir?

Taze çilek ve kurusu arasındaki en büyük fark besin değerleridir. Doğal yollarla kurutulan çilek içerisindeki su azalırken, vitamin, karbonhidrat ve protein içeren özü bozulmadan kalır. Bundan dolayı kuru çileğin besin değerleri daha yüksektir. Lif bakımından da zengin olduğu için daha doyurucu olmaktadır. Bundan dolayı bir porsiyon kadar tüketilmesi yeterli gelecektir.

Taze çilek neye iyi geliyorsa kurutulmuş olanı da aynı etkiyi göstermektedir. Bağışıklık, kalp ve damar üzerine olumlu etki etmektedir. Bu özelliği sayesinde yalnızca diyet yapanların değil, sağlıklı beslenmek isteyenlerin de sıklıkla tercih ettiği bir gıdadır. 

Çilek Kurusu Kaç Kaloridir?

 Diyet yapanlar için vazgeçilmez bir meyve olan çilek kurusunun kaç kaloriye denk geldiği merak edilmektedir. Kuru çileğin 100 gramı 396 kcaldir. 1 yemek kaşığı kurutulmuş çilek 6 grama denk gelmekte, bunda da yalnızca 24 kalori vardır. Kalorisi içeriğindeki karbonhidrattan gelmektedir. Posası doyurucu etki gösterdiği için kalori alımına dikkat edenler için iyi bir besindir. Ara öğünlerde müsli, tahıl gevreği, yoğurt ve süt ile birlikte tercih edilebilir. Bunun yanı sıra şekersiz tatlı tariflerinin içerisine tatlandırıcı etki göstermesi için koyulabilir. Çilek kurusu diğer tüm kuru meyvelerde olduğu gibi gerekli koşullarda sakladığınızda bozulmayacaktır. Bundan dolayı istediğiniz miktarda sipariş verebilirsiniz. 

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.