Çilek Kurusu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çilek kurusu taze çileklerin toplanıp kurutulmasıyla elde edilen gıdadır. İstenilen kurulukta meyve elde edebilmek için zaman gereklidir. Farklı yöntemler kullanılarak kurutma yapılsa da en sağlıklısı doğal kurutma işlemidir. Bu işlem sırasında çileğin içerisindeki su buharlaşırken vitamin ve mineral değerleri artacaktır. Meyveler lif oranı bakımından da daha zengin hale gelecektir.

Çilek kurusunu dengeli bir şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz. 12 kilo taze çilekten 1 kilo kadar kurutulmuş meyve elde edildiği düşünüldüğünde çok fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Fazla kurutulmuş çilek tükettiğinizde sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açabilir.

  • Çilek kurusu satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta nem oranı olmalıdır. Kurutma yapılmasının temel amacı meyve içerisindeki su oranını azaltarak daha uzun süre dayanmasını sağlamaktır. Taze çilek buzdolabında saklansa bile 2-3 gün içerisinde bozulurken, kurutulmuş çilek 1 seneye kadar dayanabilmektedir. Nem oranı meyvenin besin değerlerine de etki etmektedir. İki farklı çilek kurusu düşünüldüğünde birinde %15 diğerinde %20 nem varsa, daha nemli olandan 5 gram daha az besin değeri alacaksanız demektir. Yani nem oranı daha az olanı tüketmeniz daha faydalı olacaktır.
  • Nem oranı aynı zamanda fiyata da etki etmektedir. Yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden konuşarak nem oranları farklı çileklerin 100 gram olduğunu varsayalım. %15 nem içeren kuru 850 gram yaş çilekten elde edilirken, %20 nem oranına sahip olan 800 gramdan elde edilir. Bu iki çileği aldığınızda aynı ücreti ödeseniz bile birinde 50 gram daha az ürün almış olursunuz.
  • Çilek kurusu satın alırken paketlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Açıkta satılan ürünler nem alacağı içi hem daha kısa sürede bozulur hem de havadan gelebilecek mikroorganizmalardan etkilenebilir. 
  • Kurutulmuş çileğin elde edilmesi sırasında kullanılan kurutma tekniği meyvenin kalitesini belirleyecektir. En çok kullanılan yöntemler vakum ya da hava altında kurutmadır. Bunlardan vakum altında kurutma tekniğinde ürünler hava almadığı için daha iyi bir kurutma sağlandığı ve meyvelerin besin değerlerini koruduğu bilinmektedir.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.