Diyette Kurutulmuş Meyvenin Yeri

Diyette kurutulmuş meyvenin oldukça önemli bir yeri vardır. Zira doğal yollarla kurutulan meyveler hem sizi tok tutar hem de daha sağlıklıdır. Bu aşamada ‘’Diyette kuru meyve nasıl tüketilmelidir?’’ sorusuna cevap vermekte fayda vardır. Kurutulmuş meyveleri tüketirken daha dikkatli olmalıyız. Zira kurutulma sırasında meyvelerin içerdikleri su miktarı azalmaktadır ve şeker yoğunlukları artar. Belirtilen ölçü dışında fazla tüketmeniz kilo kontrolü yapmanızı engeller.

portakal kurusu

Kurutulmuş Meyve Nasıl Yapılır?

Yediğimiz besinlerin hepsi az ya da çok kalori içerir. Bu kalori eğer yüksek olursa yani tükettiğimiz kalori harcadığımız kaloriden fazla olursa bunun sonucunda kilo alımı gerçekleşir. Yalnız burada işlenmiş gıdalardan alacağınız kalori ve sağlıklı kalori alımına çok dikkat etmek gerekir. Şeker ve benzeri tatlılar, besleyici değer bakımından düşük olan hamur işleri boş kalori olarak adlandırılır. Bu kalorileri almak hem kilo alımına hem de yetersiz beslenmeye neden olur. 

Bu nedenle hazır şeker ve işlenmiş rafine şekerden oluşan besinler ile beslenmek yerine kurutulmuş meyve kalorisi almanız daha sağlıklıdır. Bolca lif içeren, vitamin ve mineral deposu olan kurutulmuş meyveler ile beslenmek sağlıklı bir beslenmenin ilk adımlarından biridir. Fakat kurutulmuş meyvede dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. 

Kurutulmuş meyvenin küflenmeden doğru yöntemler kullanılarak kurutulmuş olmasıdır. Bu neden ile güneşte kurutma en iyi yöntemlerden biridir. Yalnız güneşte kurutma işlemi sonrasında meyvenin iyi kurutulduğundan ve küflenmediğinden emin olmak gerekir. Çünkü küf mantarı çok kolay bir şekilde yayılır ve gözle görülmeyebilir. Fazla miktarda küf mantarı yemek zehirlenmelere de yol açabilir. 

Kurutulmuş Meyve Çeşitleri

  • Erik kurusu; Erik kurusunun içeriğinde bulunan D vitamini kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra karaciğer ve böbrek sağlığının korunmasına fayda sağlar.
  • Çilek kurusu; Çilek kurusu içerdiği fosfor ve demirin yanı sıra K, C ve B vitaminleri sayesinde çok iyi bir antioksidandır.
  • Armut kurusu; Armut kurusu kanı temizlemenin yanı sıra böbrekte oluşan taş ve kumların dökülmesine katkı sağlar.
  • Karpuz kurusu; Karpuz kurusu cilt hücrelerinin yenilenmesini ve onarılmasını sağlayarak daha genç bir görünüme sahip olmanızı sağlar.
  • Muz Kurusu; Muz kurusu özellikle kış mevsiminde sık sık görülen öksürük ve göğüs ağrılarına iyi gelir. 

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.