Kuru İncir Hakkında Bilinmeyenler

Kuru incirin insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Aynı zamanda yaş incir de insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Kalp ve damar hastalıklarına oldukça yarar sağlayan kuru incir diyabet, tansiyon ve cilde iyi gelir. Fakat kuru incir tüketildiğinde oldukça dikkatli olunmalıdır. Aşırı kuru incir kullanımının zararları olabilir. 

Kuru incir vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir. Antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve lifler bakımından oldukça zengindir. Adeta bir şifa deposu olan kuru incir pek çok hastalığa karşı iyi bir koruyuculuk sağlar. Kuru incir karşımıza pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Eski dönemlerden beri mutfakların olmazsa olmazları arasında yer alır. Kuru incir hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Sağlığa katkısı ise göz ardı edilmeyecek kadar çoktur. 

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Sindirim ve Kabızlık Rahatsızlıklarında Oldukça Etkilidir

Sindirim sistemi hastalıklarından olan kabızlık pek çok insanın ortak problemidir. Tuvalete çıkamamak birden fazla insanın hayatını zehir eden, sıkıntı yaşatan bir durumdur. Böyle bir durumda kişilere lifli besinler yemeleri tavsiye edilir. Lif içeriği yüksek olan besinler tüketilmediğinde kişilerin sindirim sistemi sorunları baş göstermektedir. Lif bakımından oldukça zengin olan kuru incir ise sindirim sistemi rahatsızlığı yaşayan kişiler için adeta hayat kurtarıcısıdır. 

Diyabet Rahatsızlıklarına İyi Gelir

İnsanların gıdalardan aldığı şeker emilimi ve sindirimi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde bu durum epeyce güç bir hal alır. Bu gibi sorunların engellenmesi ve ortadan kaldırılması kuru incir ile mümkün olmaktadır. Diyabet riski taşıyan kişilerin ve diyabet hastası olan kişiler kuru inciri dengeli bir şekilde gönül rahatlığı ile tüketebilirler. 

Kan Basıncını Düzenler

Kuru incir adeta bir potasyum kaynağıdır. Kuru incir içinde bulunan potasyum ise kan basıncını ve tansiyonu dengeleyen bir maddedir. Potasyum deposu olan kuru incir bu rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Tansiyon rahatsızlığından müzdarip olan ve yaşı ilerlemiş kişilerin kuru incir tüketmeleri tavsiye edilir. 

Kalp ve Damar Hastalıklarındaki Olumlu Etkisi 

Kuru incir, yaşa bağlı olarak kişilerin yaşadığı kalp ve damar hastalıklarının adeta düşmanıdır. İçinde barındırdığı yüksek orandaki potasyum sayesinde kan basıncı düzenler. Ve bu sayede yüksek tansiyona bağlı olarak yaşanabilecek kalp rahatsızlıklarını engellemektedir. 

Kuru İncirin Zararları Nelerdir?

Kuru incirin sağlığa olan birden fazla olumlu katkısının yanı sıra birkaç tane de zararı bulunur.

  • Kuru incir şeker bakımından oldukça yüksek niteliktedir. Bu durumda diyabet hastaları için riskli bir durum oluşturur. Diyabetli kişilerin kuru inciri az ve bilinçli bir şekilde kuru incir tüketmeleri halinde hiçbir sorun meydana gelmez. Fakat kuru incir tüketiminde aşırıya kaçınılması halinde oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 
  • Lif içeriği olan besinlere karşı alerjisi olan kişilerin kuru incirden uzak durmaları gerekir. Çünkü kuru incir içinde oldukça yüksek miktarda lif içeriği bulunur. 
  • Kuru incir hassas vücut yapısına sahip olan kişilerde alerjiye sebep olmaktadır. Kuru incir tüketmeden önce kişilerin alerji testi yaptırmaları oldukça faydalı olacaktır. 
  • Kuru incirin aşırı tüketimi halinde ise ishale sebep olabilir. 

Kuru İncir Ne İşe Yarar?

Kuru incir içerdiği bol miktardaki lif sayesinde kabızlığı önler. Bir avuç kuru incir günlük kalsiyum ihtiyacının dörtte birini karşılar. İçerdiği yüksek lifler sayesinde uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. 

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.