Kuru İncir Nedir?

İncir meyvesi ficus adı verilen ağacın bir meyvesidir. Ficus carica adı verilen bitki ise dut ailesi meyvesidir. Yüzyıllar boyunca sevilerek tüketilen incir meyvesi tüm dünyada oldukça sık tüketilmesine rağmen en fazla Türkiye’de üretimi yapılmaktadır. Dünya incir üretimi verilerine bakılırsa 1.057.00 ton incir üretimi gerçekleşmiştir. Bu incir üretiminin 280.000 tonu Türkiye topraklarında yetişmiştir. 

Ülkemizde Ege Bölgesi’nde yetiştirilen incir en fazla Aydın ilinde yetiştirilmektedir. Bütün meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek önem arz eder. Kuru incire sene boyunca dilediğiniz anda ulaşabilirken taze incire sadece yaz aylarını beklememiz gerekir. İncir meyvesinin tadı kadar insan sağlığına sağlamış olduğu faydaları ile de ön plana çıkmaktadır. 

Kuru incirin içinde bulunan diyet lifi, mineraller, vitaminler, antioksidanların yanı sıra orta boyutlardaki incirlerin kalorisi oldukça düşüktür. Kuru incirin içinde bulunan vitamin ve mineraller ise şunlardır;

 • A vitamini
 • C vitamini
 • K vitamini
 • B vitamini
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Çinko
 • Bakır
 • Manganez ve Demir bulunur.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

 1. Kuru incir yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içermektedir. Bu özellikleri sayesinde hücre yenilenmesini sağlamaktadır. 
 2. Kuru incir kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve B vitaminlerini yüksek oranda içermektedir. Bir avuç kuru incir günlük vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun bir bölümünü karşılamaktadır. 
 3. Kuru incir içinde bulunan yüksek orandaki potasyum sayesinde kan basıncı üzerinde olumlu etkiler sağlar. Düzenli sebze ve meyve tüketmeyen ve işlenmiş sodyum içeriği yüksek gıdaları tüketen kişiler potasyum eksikliği yaşar. Bu da yüksek tansiyona sebebiyet verir. 
 4. Kuru incir tüketmek kilo kontrolünde ve obezite tedavisinde oldukça fayda sağlar. Lif bakımından oldukça zengin olan besin maddeleri kilo kontrolünde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Kuru incir de lif bakımından oldukça zengindir. 1 orta boy incirde ortalama 1 gram diyet lifi bulunmaktadır. 
 5. Kuru incir tatlı bir meyve olduğundan dolayı vücudun tatlı ihtiyacını karşılamaktadır. Bu sayede sağlığa zararlı tatlılar tüketmemiş olursunuz. Doğal şeker içerdiğinden dolayı kilo kontrolü ve diyetlerde oldukça fazla tüketilen bir gıda maddesidir.
 6. Kuru incir sağlığa zararlı bazı bakterilerden vücudu korur. Kuru incir sindirim sistemi üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. 
 7. Kuru incir kemik ve diş sağlığını olumlu yönde etkiler. Kuru incirin içeriğinde bulunan yüksek orandaki fosfor ve kalsiyum sayesinde kemik ve diş sağlığı üzerinde iyi etkilere sahiptir. Kuru incir içinde bulunan kalsiyum diğer besinlere göre çok daha kolay sindirilir. Bu nedenle süt içmeyen kişiler kalsiyum ihtiyacını kuru incir tüketerek karşılayabilirler. 
 8. Kuru incir insülini dengeler. Bu sayede diyabet hastalığı lan kişiler rahatlıkla incir tüketebilir. 
 9. Kuru incir vücudu temizler. İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde kan ve bağırsakların temizlenmesini sağlar. 
 10. Mide hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunur. Yapılan araştırmalar sonucunda kuru incir ülser, reflü, gastrit gibi mide hastalıklarına iyi geldiği sonucu elde edilmiştir. 

Kuru İncirin Zararı Var Mı?

Kuru incire karşı alerjisi olan kişiler inciri dikkatli bir şekilde tüketmelidirler. Yapılan araştırmalara göre polen ve kauçuk alerjisi olan kişilerde kuru incir alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Kuru incir dut ailesine mensup olduğundan dolayı dut, portakal ve şekerli elma gibi meyvelere insan vücudu alerjik reaksiyon gösterebilir. Kuru ve taze incir içinde bol miktarda bulunan K vitamini doğal bir kan kalınlaştırıcı etkiye sahiptir.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.