Kuru İncir ve Faydaları

Kuru incirin tazesi yumuşak ve tatlıdır. Pek çok tuzlu ya da tatlı tarifinde kullanılan bir meyvedir. Kuru incirin içinde antioksidanlar, mineraller, lifler bulunmaktadır. Kuru incir, insanalar tarafından evcilleştirilen ilk meyveler arasında yer alır. Kuru incirin evcilleştirilmesi yaklaşık olarak milattan önce 10.000 yıl öncesine dayanır. Hurma, zeytin ve üzüm dâhil olmak üzere taze ve kurutulmuş olarak eski uygarlıkların beslenmesi için ana gıda maddesi olmuştur. 

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Kuru incir, Suriye, Kuzey Afrika, Suudi Arabistan, Filistin, Irak ve Türkiye’de sıcak yaz mevsiminde büyüyen dut ailesine mensuptur. Yaz mevsiminde toplanan taze incirler fırınlarda ya da güneş altında kurutularak bütün sene boyunca rahatlıkla tüketilebilir. İncir meyvesinin hem taze hem de kuru hali mükemmel bir aromaya, tatlı bir tada ve büyük faydalara sahiptir.

Kuru incir, vücudun birden fazla sisteminden geçişi kolaylaştıran ve LDL kolesterol moleküllerinin emilmesi ve vücuttan atılmasında yardımcı olan çözünür lif bakımından oldukça zengindir. 

Kilo kontrolünde oldukça büyük etkilere sahiptir. Kuru incir içerdiği lifler sayesinde diyet listelerinin başında yer alır. Fakat kuru inciri sınırsız bir şekilde tüketmek sağlığınıza yarar yerine zarar verir. 

Bağırsak düzenleme ve bağırsak hareketlerinde kısacası sindirim sitemi üzerinde oldukça büyük faydaları bulunur. Kuru incir içerdiği yüksek orandaki lif içeriğinden dolayı kabızlığa karşı adeta bir müshil görevi görmektedir. 

Kuru incirin içinde bulunan lifler kolon kanseri hücrelerinin büyümesini destekleyen ve kolonu temizleyen zararlı maddelerin ve toksinlerin ortadan kaldırılmasına destek olur. 

Kuru İncir Nelere İyi Gelir?

Kuru incir, kalp hastalıkları riskini azaltan sağlıklı doymamış yağ içerdiği için koroner kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kuru incir, koroner kalp hastalığını önlemedeki rolünün yanı sıra yüksek seviyede içerdiği potasyum sayesinde kan basıncını düzenlemede ve yüksek tansiyonu düşürmede önemli ölçüde katkı sağlar. Kuru incirin içinde bulunan yüksek kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesinde de oldukça etkilidir. 

Kuru İncir Nasıl Tüketilir?

Kuru incir, kan şekerini koruyan yüksek orandaki potasyum sayesinde şeker hastalığı olan kişiler gönül rahatlığı içinde öğünlerine kuru incir ekleyebilirler. Yüksek kalsiyum içeriği sebebi ile kemiklerin güçlenmesine ve daha yoğun olmasına destek olur. Kuru incir de bulunan K vitamini ve magnezyum kemik ve dişlerin sağlıklı kalarak işlevlerini güçlendirmektedir.

Göz sağlığı içinde oldukça büyük katkı sağlayan kuru incir, yaşlılarda retinayı etkileyen ve görme kaybına neden olan sarı nokta hastalığının oluşmasına engel olur. Kuru incirde bol miktarda sakız bulunmasından dolayı boğaz ağrısı belirtilerini hafifleterek koruma sağlar. Kuru incirin ağrı kesici bir özelliği de bulunmaktadır. Özellikle kış mevsiminde sık yaşanan soğuk algınlığı hastalığında oldukça etkilidir. İnsanların karşı karşıya kaldığı solunum hastalıklarından olan bronşlar, astım ve boğmaca gibi birden fazla solunum yolu hastalıklarında tedaviye destek olarak kullanılmaktadır. 

Kuru İncir Kansere Karşı Korur Mu?

Kuru incir içerdiği yüksek orandaki lif içeriğinden dolayı kadınlarda oluşan meme kanserine karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Kadınlarda hormonal denge menopoz döneminde değişmektedir. Bu değişiklik bağışıklık sisteminde olumsuz etkiler yapmaktadır. Kuru incir içinde bulunan antioksidanlar kanser hücrelerinin oluşmasına ve çoğalmasına karşı vücudu adeta bir kalkan gibi korur. 

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.