Kuru Sebzenin Sağlık için Önemi

Kuru sebzenin tarihinin milattan önceye kadar dayandığı bilinmektedir. Bu kadar eski bir tarihe sahip olan kuru sebze halen günümüzde de çok yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Kurutulmuş sebze çeşitleri güçlü bir enerji kaynağıdır. Kuru sebzeler kolay ve hızlı bir biçimde tüketilebilmesinin yanında içerdiği yüksek orandaki lifler sayesinde tercih sebebi olmaktadır. 

Kuru sebze yemeği tüketmenin yapılan araştırmalar sonucunda sağlıklı bir diyetin yanı sıra çağımızın hastalığı olan obezitenin düşürülmesinde de çok etkili olduğu kanısına varılmıştır. Ülkemizde yaz mevsiminde ve sonbahar mevsiminde sebze kurutma çalışmaları hız kazanmıştır. Ülkemizin ikliminin elverişli olmasından dolayı çok sayıda sebze kurutularak kış mevsimi için hazırlanmaktadır. 

Kuru Sebze Yemekleri

Kuru sebzeler kavurmada, pilavda ve sizin zevkinize bağlı olarak dilediğiniz yemeğin içine katılarak tüketilebilir. Yalnız saydığımız bu yemek çeşitlerinde kullanılacak ise öncelikle sıcak suda bekletmeniz gerekir suda bekleyen sebze kuruları yumuşar. Salata içine eklenecek ise domatesi ılık suda bekletmek yeterli olacaktır. 

Kuru sebze dolması yapılacak ise patlıcanın sıcak suda bekletilmesi ve daha sonra kullanılması gerekir. Kuru sebzeler kış mevsiminde hayat kurtarıcı ve vitaminli besinlerdendir. Kurutma işlemi esnasında elinizde kalan sebzenin özü olduğundan dolayı vitamin ve mineral deposudur. 

Kuru Sebze Kızartması

Kuru sebzelerin sağlığa birden fazla yararı bulunur bu sebeple şifalı bitki sınıfında yer alırlar. Diyet listelerinin de favorisi olan kuru sebzeler sürekli diyet yapıp kilo veremeyenler günlük öğünlerinde mutlaka kuru sebze yemeklerine yer vermeleri gerekir. Dünya gastronomi trendlerine kendine yer bulan kuru sebze yemekleri ülkemizde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kuru sebzelerden birden fazla yemek yapılabilmektedir. Kuru sebze dolması, kuru sebze kızartması, kuru sebze kavurması gibi yemek çeşitleri bulunur. 

Kuru Sebzeler Nasıl Kullanılır?

  • Kuru sebzeler ile etli ya da zeytinyağlı yemekler yapabilirsiniz,
  • Kuru sebzeleri pilavlarınıza ekleyebilirsiniz,
  • Kuru sebzeleri kızartarak farklı lezzetler oluşturabilirsiniz.
  • Kuru sebzeleri dövüp toz haline getirerek çorbalarınıza ekleyebilir ya da baharat olarak da kullanabilirsiniz. 
  • Kuru sebzeler ile enfes etli ya da zeytinyağlı dolma yapabilirsiniz. 

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.